Şakak Dolgusu

Temporal Bölge Dolgusu
Şakak Dolgusu

Şakak dolgusu, “temporal bölge dolgusu” adıyla da bilinir. Kaşların dış kısmıyla saç çizgisi arasında bulunan bölgede meydana gelen çökmenin ve hacim kayıplarının yok edilmesi için yapılan bir estetik uygulamadır. Uygulama ameliyatsız olarak gerçekleştirilir. Yaşlanmayla birlikte yüz bölgesinde oluşan hacim kayıplarını yok etmek için yapılan dolgu, oldukça etkili ve pratik bir çözümdür.

Uygulama, genetik faktörlere bağlı olarak ya da yerçekiminden dolayı yüzün üst ve orta kısmının aşağıya doğru sarkmasını, bu bölgede oluşan hacim kayıplarını ve çökmeleri engellemek için yapılır. Şakak bölgesindeki erken çökme ve hacim kayıplarının bir başka sebebi de dişlerin sıkılmadır. Dişlerini sıkan kişilerde şaka bölgesindeki kaslardaki yağ dokusu erir ve temporal bölgede çökmeler gelişir. Bunun yanı sıra, kilo alıp vermedeki dengesizlikler de yüzün öteki kısımları gibi şakak bölgesinde hacim kaybına yol açabilir. Şakak dolgusu uygulaması çökmenin meydana geldiği bölgedeki hacim kayıplarını giderip kişinin gençleşmesini sağlar.

Şakak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Şakaklardaki çökme, yaşlılığın doğal bir sonucudur. Zamana bağlı olarak meydana gelen bazı sorunlar çökmeye neden olur:

  • Temporal kemikteki erime
  • Kaslardaki zayıflama
  • Bağ dokularındaki değişmeler
  • Şakak bölgesindeki yağ dokusundaki azalma

gibi nedenler, yüz bölgesinde hacim kaybına yol açarak şakak bölgesinin çökmesine sebep olur. Şakaklarda meydana gelen oyulmalarla birlikte kaşlar da düşük görünmeye başlar.

Uygulama, yağ enjeksiyonu, Hyalüronik asit, Polikaprolakton ya da Ca-hidroksiapatit içerikli sentetik dolgu maddeleriyle gerçekleştirilir. Herion Kliniğinde, yan etkisi yok denecek kadar az olan ve gerektiğinde kolayca eritilebilen hyaluronik asitli dolgular tercih edilmektedir.

Uygulama, dolgunun şakaklara enjekte edilmesiyle gerçekleşir. İşlem, çökme şeklindeki görüntüyü ortadan kaldıracağı için yüz bölgesi daha oval bir biçim alır. Göz kapaklarının üstünde ve kaşlardaki sarkmalar uygulamayla onarılır. Gözlerin yanındaki kemiklerin belirginliği giderildiğinden bakışlara canlanır ve derinleşir.

Şakaklardaki Çökme Hangi Durumlarda Meydana Gelir?

Şakaklardaki çökme, genel olarak 40’lı yaşlardan sonra meydana gelir. Genetik yatkınlık, bunun en önemli sebeplerinden biridir. Bunun yanı sıra, hızlı kilo alıp vermeyle diş sıkma da şakak bölgesinde meydana gelen çökmeyi hızlandırır. İşlemden önce, kişinin şakaklarının önden ve yandan fotoğrafları çekilir. Bu fotoğraflara göre işlem yapılacak bölgeler ve enjeksiyon noktaları kliniğimizin hekimi tarafından planlanır. Gerekli yerlere işaretleme yapılıp belirlenen bu bölgelere lokal anestezik etkisi bulunan kremler uygulanır. Daha sonra 20 dakika kadar beklenir. İğnelerle ya da ucu sivri olmayan kanüllerle dolgu gerçekleştirilir. Uygulama, derin plan denilen kemik doku üzerine gerçekleştirilir. Bu sayede, muhtemel yan etkilerden kaçınılır ve dolgu dışarıdan başkaları tarafından anlaşılmaz.

Şakaklara Dolgu Uygulaması Ne Kadar Sürer?

İşlem, hemen hemen 15 dakika kadar sürer. Uygulamadan sonra kanama, ödem gibi komplikasyonlar çok az görülür. Uygulamadan sonra kişi, hemen sosyal yaşamına dönebilir. Dolgu, bölgede bir şişlik oluşturabilir ama 1 hafta içerisinde dolgu, dokuya dağılarak bu görüntü yok olur. Kimi hallerde, kişinin yüzünde çok hafif bir şişlik kalabilir. İğneye bağlı olarak hafif şişlik ve morarmaların da gelişebilir, bunlar da 1 hafta içerisinde ortadan kalkar. Uygulamadan sonraki birkaç saat içinde bölgede renk değişikliği, beyazlama ve giderek artan ağrı oluşuyorsa hemen hekimle iletişim kurulup dolgunun eritilmesi lazımdır.

Şakak Dolgunun Kalıcılık Süresi Ne Kadardır? 

Uygulama, tek seanslıktır ve çok kısa sürer. Alınan sonuca ve kişinin memnuniyet derecesine göre ek seans yapılabilir. Dolgunun kalıcılığı, uygulamayı alan kişinin

  • Yaşına
  • Uygulanacak dolgunun çeşidine ve yoğunluğuna
  • Kişinin metabolizmasına
  • Kişinin sigara ve alkol kullanımına

göre değişir. Dolgunun kalıcılığı minimum 12 aydır, ortalama 1,5 – 2 yıl kalıcılık sağlar.

İlginizi Çekebilir
Menü