PRP İle Cilt Gençleştirme

PRP ile cilt gençleştirme; yıpranan, kırışan ve sarkan cildin eski haline kavuşması, gerginlik kazanması ve gençleşmesi için yapılan bir tedavi yöntemidir. Son yıllarda yaygın olarak kullanılan bir tedavi yöntemi olan Platelet Rich Plasma, kas ve eklem problemlerinden cilt hastalıklarına kadar geniş bir alanda uygulanabiliyor.

PRP ile cilt gençleştirme tedavilerinde trombosit kişinin kendi kanından alınan ve kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan bir hücre yapısıdır. Pıhtılaşma yanında hücre onarımı ve yaraların iyileşmesi süreçlerinde de aktif rol oynar. Yaralanma veya çeşitli rahatsızlıklara bağlı hasarlı dokularda onarım için gereken büyüme faktörlerini taşıyan trombositler, deforme olan alanda toplanarak iyileşme sürecini başlatırlar.

PRP İle Cilt Gençleştirme Ankara

PRP İle Cilt Gençleştirme

PRP ile Cilt Gençleştirme

PRP, “Platet yönünden zengin plazma – Kök Hücre” anlamına gelir. Trombosit ya da diğer bir ifade ile platet, bütün insanlarda var olan ve ömrü 4 gün olan hücrelerdir. Her insan sayısı 300 bin civarında bulunan platet, kana pıhtılaşma ve akışkanlık özelliği verir. Platet hücreleri yaraların iyileşmesini, yara yerlerinin temizlenmesini sağlar. Platet ya da trombosit hücreleri, içerisindeki büyüme faktörleri ile hücrelerin onarım mekanizmalarını devreye sokar.

PRP ile Cilt Gençleştirme Nedir?

PRP tedavisinde kişinin kendisinden alınan kan örnekleri alınır. Bu örnekler birtakım işlemlerden geçirilerek yine kişiye enjekte edilir. PRP ile cilt gençleştirme uygulamasında kan ve platet açısından zengin bir plazma, büyüme ve onarma faktörleri ile ihtiyaç duyulan bölgedeki cilt sorunlarını ortadan kaldırır. Yani PRP, kişinin kendi kanından elde edilen iyileştirici faktörlerin yine kendisine uygulanmasından ibaret olan bir tedavi şeklidir.

PRP Uygulaması Nasıl Gerçekleştirilir?

Bireyin kendi vücudundan alınan platetler açısından zengin kan örnekleri alınır. Özel bir makinada santrifüj ve filtreleme işlemi ile kanın, trombosit açısından zengin kısmı ayrıştırılır.  Ardından elde edilen platet bakımından zengin doku ince uçlu iğneler ile gereksinim duyulan bölgelere enjekte edilir. Bu işlem bir maske vasıtasıyla gerçekleştirilir. PRP uygulaması sterilize edilen bölgeye yapılan ejeksiyon ile gerçekleştirilebileceği gibi dermapenle kanallar açılarak maskeleme yöntemi ile de yapılabilir. Uygulamanın şekli hastanın içinde bulunduğu duruma göre tespit edilir. Bu uygulamanın neticesinde yaraların iyileşmesi, kırışıklık, akne izleri gibi cilt problemlerinin büyük ölçüde giderilmesini ve cildin yenilenmesini sağlanır.

PRP Uygulaması Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

PRP uygulaması, vücudun farklı bölgelerine uygulanabilir:

 • Yüz
 • Kollar
 • Boyun
 • Eller
 • Bacak iç kısmı
 • Dekolte bölgeleri

gibi vücut bölgelerindeki kırışıklıklar, sarkmalar ve buruşmalar giderilir, cilde esneklik kazandırılır ve cildin parlaklığı artırılır.

PRP Uygulaması Saç ve Cilt Tedavileri

PRP ile Başka Sorunların Tedavisi Yapılabilir mi?

PRP ile cilt gençleştirme, yukarıdaki bölgelerin dışında aşağıdaki sorunlar için de kullanılabilen bir tedavi yöntemidir:

 • İyileşmeyen ya da iyileşmesi uzun süren yara, çatlak tedavilerinde
 • Derinin farklı nedenlerden dolayı gördüğü zararın ortadan kaldırılmasında
 • Lazer ve peeling gibi uygulamalardan sonra derinin yapılandırılması için
 • Saç dökülmelerinde saçın yapısını sağlamlaştırma ve güçlendirmede

PRP tedavisi kullanılabilir.

PRP Uygulamasının Faydaları

PRP uygulamaları ile bireyin vücudunda zaten var olan dokular kullanılır. Bu dokular, vücutta zaten onarım ve gençleştirme işlemlerinde fonksiyon görmektedir. PRP işleminde platet yönünden zengin olan bu dokular elde edilerek yaşlanma sürecinde hasar gören cildin gençleşmesi sağlanır. doku hasarı olan yaşlanma hasarlı dokunun onarımını sağlar. PRP ile onarma ve gençleştirme süreci hızlı ve etkili bir şekilde gerçekleşir. PRP ile cilt gençleştirme işleminde istenen sonuç kısa sürede elde edilir.

PRP tedavisi ile aşağıdaki faydalar sağlanır:

 • Deri, kendi doğal süreci içerisinde ve yine kendi mekanizması kullanılarak onarılır.
 • PRP kalojen oluşumunu desteklediği gibi derideki yaşamsal fonksiyonları da artırır.
 • PRP uygulamasının etkisi uzun sürelidir.
 • PRP’nin en önemli özelliği kırışıklıkları ve çizgileri doldurarak değil gençleştirerek gidermesidir.
PRP İle Cilt Gençleştirme Ankara

PRP İle Cilt Gençleştirme

PRP Uygulamasının Süresi ve Miktarı

PRP uygulaması uzun sürmez. İlk uygulamadan hemen sonra ciltte canlılık ve sağlık belirtileri görülmeye başlanır. Ancak bu durum bir süreliğine gerileme gösterebilir. 3 ya da 4 uygulamanın ardından elde edilen kürler 10-12 ayda bir tekrarlandığında doku onarımı ve yenilenmesinin etkisi daha kalıcı bir hal alır. PRP cilt gençleştirme cilt için ciddi derecede fayda sağlayan doğal bir tedavi yöntemidir. Saç dökülmelerine karşı yapılan PRP uygulaması 15 günlük aralarla ve uygulamayı alacak kişinin saç durumuna göre 4 ya da 6 seansta sona erer.

PRP Uygulamasının Yan Etkileri Var mıdır?

Her tıbbi uygulamanın yan etkisi  olabilir ancak PRP uygulaması kişinin kendi kan örneklerinden alınan plazma yönünden zengin hücrelerle yapılacağı için yan etki olasılığı çok azdır. Genel anestezinin kullanılmadığı PRP uygulamalarında anestezi ile ortaya çıkabilecek riskler bulunmamaktadır. Ancak uygulamanın yapıldığı bölgede hafif kızarıklıklar olabilir. Bu da uygulamanın hemen ardından ortadan kalkar.

PRP ile cilt gençleştirme uygulamalarında kısa bir süre sonra istenen neticeler alınır.

Güzelliğinizi Herion ile Keşfedin!
Menü