Lazerle Ben Aldırma Ankara

Vücudun herhangi bir noktasında bulunabilen benler, lazerle ben aldırma uygulaması ile yok edilebilir. Benler, farklı renk tonlarında ve şekillerde olabilir. Ten renginde, pembe, kırmızı, kahverengi, mavi-siyah renklerde olabilen benler; oval ya da yuvarlak şekillerde olabilir.

Lazerle ben aldırma işlemi, bireylerin vücutlarında istemedikleri benlerden kurtulmalarını sağlamaktadır. Benler, iyi huylu kitlelerdir ve cildin üzerinde bir birikinti gibi görünebilirler. Ayrıca bazı benler, kıllı da olabilir. Benlerin kökeninde derinin rengini veren pigmentleri üreten melanositler bulunur. Benler, anne karnından itibaren kendini gösteren genetik olarak belirlenmiş yapılardır. Kimisi doğumla birlikte görülebilirken bazı benler, gençlik döneminde ortaya çıkar. Genetik yatkınlığa bağlı olarak benler, hayat boyu çoğalabilir.

Benlerdeki Yapısal Değişim

Benler, durağan ve hiç değişmeyen yapılar değildir. Genetik yatkınlığa, yaşa, hastalıklara ve başka etkenlere bağlı olarak benlerin yapılarında birtakım değişiklikler olabilir. Doğum ile birlikte beliren benlerle sonradan oluşan benler arasında görünüm benzerliği söz konusu olabilir ancak doğumla birlikte ortaya çıkan benler daha büyük ve kıllıdır.

  • Ergenlik çağında olma
  • Hamile kalma
  • Güneşe maruz kalma
  • Yaşlılık

gibi etkenler benlerin yapılarının değişmesine yol açabilir. Bu etkenlerden dolayı benler, büyüyebilir ya da şekil değiştirebilir.

Lazerle Ben Aldırma

Lazerle Ben Aldırma

Benler Kanser Riski Taşıyabilir

Normal benlerin kanser hücresi taşıma olasılığı oldukça azdır. Kanser riski taşıyan benlere Melanom ya da Malign Melanom adı verilir. Bu tip benler, ölümcül olabilir. Maalesef, kanser riski taşıyan benlerin görünümü, özellikle erken dönemlerde normal benlere benzeyebilir. Bu bakımdan herhangi bir benin kanser riski taşıyıp taşımadığı birtakım tetkikler neticesinde ortaya çıkar. Tıp, kanser riski taşıyan benler ile kanser riski taşımayan benleri ayırt etmek için birtakım normlar geliştirmiştir. ABCD kuralı denilen normlar, benin kanser riski taşıyıp taşımadığını ortaya çıkarır. Bu kuralın açılımını yapmak gerekirse;

  • A: Asimetri
  • B: Border (sınır)
  • C: Color (renk)
  • D: Diameter (çap)

Fraksiyonel Lazer

Ben Aldırma İçin Neden Hekime Başvurulmalıdır?

Yukarıdaki kurallardan biri ya da birkaçının sizde bulunduğundan şüpheleniyorsanız hekime başvurarak tedaviye başlamalısınız (Ankara Estetik Merkezi). Eğer benlerinizin üzerinde nedensiz kanamalar meydana geliyorsa ya da benlerde kanamaya ek olarak yaralar oluşuyorsa bunun normal bir durum olmadığın bilmeniz gerekmektedir.

Displastik ya da Atipik Benler

Yukarıda değinilen ABCD kuralının birkaç özelliğini taşıyan benlere “Displastik” ya da “Atipi” benler adı verilmektedir. Displastik ya da Atipik benler ile doğumla birlikte görülen benlerin kanser oluşturma riski diğerlerine göre daha fazladır. Bu yüzden doğumla birlikte görülmeye başlayan benlerin ya da ben lekelerinin çapı 2 cm’den büyükse durumun riskli olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Bene Benzeyen Lekeler

Bazı kişilerin cildinde bene benzeyen lekeler bulunabilir. Bunları “çil” olarak adlandırıyoruz. Çil tipindeki benler, yüz, omuz ve sırt bölgesinde, güneşe maruz kalındığı için oluşabilir.

Çilden başka “seboreik keratoz” adı verilen  yapılar vardır. Yaş ilerledikçe en çok gövde ve yüz bölgesinde görülen açık ya da koyu kahverengi renkte ve siğile benzer yapılardır. Bunlar, olumsuz bir durum oluşturacak kadar tehlikeli kitleler değildir.

AWT Selülit Tedavisi

“Senil lekeleri” “lentigo” ya da “yaşlılık lekeleri” olarak bilinen ben tipi bir yapı daha vardır. bu yapılar orta yaştaki kimselerde sık olarak görülür ve rengi kahverengi tonlarındadır.

Lazerle Ben Aldırma Ankara

Lazerle Ben Aldırma

Lazerle Ben Aldırma Ankara

Kişiler, benlerini genellikle daha güzel görünmek için aldırmak isterler. Bende biçim, renk ve boyut bakımından hızlı bir değişiklik söz konusuysa, benler kanıyor ve kaşınıyorsa, ayrıca ağrı oluşturuyorsa bu benlerin kanserli olma ihtimali vardır. Bu belirtilerin görülmesi, benlerin alınması gerektiği anlamına gelir. Benler alındıktan sonra muhakkak surette patolojik incelemeler yapılmalıdır. beniniz alındığında bu kanser oluşumunu tetiklememektedir. Lazer cihazları kullanılarak ben aldırma işlemi 2 şekilde yapılmaktadır:

  • Lazer ile Ben Buharlaştırma (Vaporizasyon): Bu işlemde karbondioksit (CO2-10600 nm) lazer cihazı kullanılmaktadır. Bu yöntem kullanılarak ben yok edilirse herhangi bir patolojik inceleme olanağı ortadan kalkar. Ancak bu işlem, kuşkulanılan ben kitlelerine uygulanmaz. Eğer ben, derinin altında köklere sahipse lazerle gerçekleşen buharlaşmadan sonra bölgede çukur benzeri bir iz meydana gelir. Bu bakımdan risk oluşturmayan, iz şeklindeki benlere bu işlem uygulanır.
  • Lazer ile Ben Kesme: Bu işlem, karbondioksit (CO2-10600 nm lazer ya da diod (980 nm) lazer cihazları ile yapılır. Bu, bir çeşit cerrahi işlemdir. Neşter kullanılmaz ama lazer probu kullanılır ve kanama riski yoktur.
Güzelliğinizi Herion ile Keşfedin!
Menü