Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Lazer epilasyon nasıl yapılır sorusu, uygulamanın bilinirliğinin her geçen gün artmasıyla daha çok sorulur hale gelmektedir. İşlemin amacı, istenmeyen tüyleri uzun bir süre için, mümkünse kalıcı olarak ortadan kaldırmaktır.

Lazer epilasyon nasıl yapılır? Koltuk altı lazerli epilasyon nasıl yapılır? Yüz bölgesine lazer epilasyon nasıl yapılır? Bu soruların cevaplarını merak edenlerin sayısı, gün geçtikçe artmaktadır. Gelişen teknolojiyle birlikte sağlık alanında yapılan çalışmalar, epilasyon tekniklerini de geliştirmiştir. Lazer epilasyon da yapılan bu çalışmaların sonuçlarından biridir. En etkili sonuçlar, cildi açık ve kılları koyu renk olan kişilerde alınmaktadır. Sonuçların etkisi kişiden kişiye, uygulanan seans sayısına göre değişebilmektedir.

Tüm Vücut Lazerli Epilasyon Nasıl Yapılır, Nasıl Etki Eder?

Uygulama, istenmeyen tüylerinden rahatsız olan ve bu tüylerden kalıcı bir şekilde kurtulmak isteyen kişilere uygulanan bir yöntemdir. Tüm vücut lazer epilasyonu, göz çevresi hariç kıl olan her bölgeye uygulanabilmektedir. İşlem, deriye zarar vermeden direkt kıl köklerine etki eder. Özel lazer cihazıyla kıl kökleri yakılarak istenmeyen tüylerden kurtulunur. Yöntemin uygulanması için çeşitli lazer tipleri mevcuttur. Bu lazer tiplerinin uygunluğu, kişiden kişiye değişebilmektedir.

İşlem öncesinde kişinin cilt ve kıl yapısına göre bir plan yapılır. Daha sonra lazerle epilasyon bölgeleri taranır ve tek tek kıl köklerine lazer atışı yapılmaya başlanır. Lazer atışlarının hedefi, cildi geçerek kıl köklerindeki melanin pigmentleri tarafından emilmektir. Emilen lazer kıl kökünü ısıtır, yakarak bir daha kökten kıl çıkmasını engeller. İşlem esnasında kişinin hassasiyetine göre hafif yanma hissi oluşabilir. Kıl köklerinin aşırı ısınmasının çevredeki dokulara herhangi bir zarar vermemesi için işlem, yeni geliştirilen buz lazer adı verilen yöntemle cilt soğutularak yapılabilmektedir. Cinsel organ lazer epilasyon, yüze ve koltuk altı bölgelerine epilasyon uygulamaları da yine aynı prosedürlerle ve özel bölgeler dezenfekte edilerek gerçekleştirilmektedir. Ancak yüz bölgesi hassas olduğu için bu bölgeye özel “diode lazer” uygulaması daha çok önerilmektedir.

Uygulamanın Verimliliğini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

İşlemin etkisi kişiden kişiye göre değişebilmektedir. Uygulamanın verimini etkileyen bazı faktörler:

  • Cilt rengi ve yapısı
  • Kıl rengi ve yapısı
  • Kişinin hormonlarının durumu
  • İşlemi yapanın uzmanlığı
  • Cihazın ve lazer türünün kişiye uygunluğu
  • İşlemin düzenli seanslar halinde devamlılığı

Bu faktörler, işlem sonrası kalıcı tüylerden kurtulma oranını büyük oranda etkilemektedir. Uygulama öncesinde kişide bu faktörler irdelenmeli, işlem kişiye özel olarak çıkartılan plana uygun bir şekilde gerçekleştirilmelidir.

Lazer Epilasyon Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

İşlemin sorunsuz bir şekilde istenmeyen tüyleri ortadan kaldırması için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalardan birkaçı:

  • İşlem öncesinde lazerin uygulanacağı bölgede herhangi bir kozmetik ürün bulunmamalıdır.
  • Kişi eğer işlemi etkileyeceğini düşündüğü bir özelliğe sahipse, uzmanı mutlaka bu durumdan haberdar etmelidir.
  • Uygulamadan sonra yaklaşık bir ay solaryuma girilmemeli ve güneşten korunulmalıdır.

İşlemden sonra sıcak duş alınmamalı, lazer bölgesi tahriş edilmemelidir.

Güzelliğinizi Herion ile Keşfedin!
Menü