Eft (Duygulardan Arınma Teknigi)

STRES sıkça kullandığınız bir kelime mi? KORKU , FOBİLER , UYKU PROBLEMLERİ , DEPRESİF DURUMLAR, YORGUNLUK , ALERJİLER , PANİK ATAKLARI , PSİKOJENİK AĞRILAR veya diğer ruhsal veya fiziksel sorunlarınız sizi sıklıkla rahatsız ediyor mu? Korku veya kaygılarınızı , çikolata , sigara , alkol , kahve vs. ile mi bastırıyor ve oluşan kilolarınızdan rahatsızlık duyuyor musunuz? Sıklıkla SİNİRLENİYOR ve KIZIYOR MUSUNUZ? ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ veya SINAV KORKULARI mı çekiyorsunuz? Eşinizle , arkadaşlarınızla problemleriniz var mı ? ve kendinizi yalnız mı hissediyorsunuz?

Geçmiş ve gelecekle ilgili kaygılarınız var mı? Yada başarılı , kendine güvenli , daha dengeli bir insan olmak mı olmak istiyorsunuz?

Eğer cevabınız EVET ise EFT (Duygulanım arınma tekniği) , bunları azaltmada hatta tamamen çözmede size yardımcı olabilir.

EFT çoğu tamamlayıcı tıp dalları gibi Geleneksel Çin tıbbından köken alır. Buna göre vücudumuzda oluşan enerji blokajları fiziksel , duygusal veya ruhsal sorunlara yol açar. Yaşadığımız negatif duygulanmalarımızın sebebi enerji sistemimizdeki dengesizlik veya blokajlardır. Psikoterapide, negatif duygulara ,  geçmiş den kaynaklanan negatif anıların sebep olduğu kabul görmüştür. Bu anılar bilinçli veya bilinçsiz düşünüldüğünde , negatif duygular su yüzüne çıkmaktadır. Amerika'lı psikolog Roger Callahan bu negatif anı ve duyguların arasında bir ara kademenin olduğunu , bununda enerji yollarındaki blokajdan kaynaklandığını düşünmüştür. Buna göre bir düşünce veya anı enerji sisteminde blokaja yol açmakta, buda psikolojik ve fizyolojik sorunlara yol açmaktadır. Aynı şey gelecek içinde geçerlidir.Örneğin gelecekte gireceği bir sınava hazırlanan bir öğrenci , bunun düşüncesi ve sonucunda oluşan enerji blokajı, sıkıntı , heyecan veya öğrenme güçlüğü gibi duygulanımlara yol açabilir.

EFT , bu enerji yolları üzerinde bulunan akupunktur noktalarının vurarak uyarılması , bu şekilde blokajın kaldırılması ve negatif duyguların çözülmesi esasına dayanır. Enerji blokajı ortadan kalktığında anı veya olaylar artık negatif duygulara neden olmazlar.