Dolgu Estetiği

Antiaging

Dolgu Estetiği Antiaging

Genellikle kırışıklık ve yaşlanma belirtisi olan çizgilerin yok edilmesi ya da azaltılması için uygulanan dolgu estetiği; vücutta bulunan hyaluronik asitin uygulama yapılacak bölgeye enjekte edilmesi işlemlerini kapsar. Böylece görünümü iyileştirilmek istenen bölgenin hacmi artar, daha diri bir görünüm ortaya çıkar.

Hangi Bölgelere Dolgu Tedavisi Yapılır?

Estetik amaçlı bir uygulama olan dolgu; ciltte meydana gelen kırışık, kaz ayağı, çizgi ve çökme gibi sorunları ortadan kaldırmak için yapılır. Bu çerçevede,

 • Dudak dolgunlaştırılması
 • Burun kenarından aşağı inen çizgiler (Nazolabial)
 • Burun ile ağız arasındaki çizgiler (Philtral Çizgiler)
 • Dudaklar etrafındaki çizgiler
 • Göz çevresindeki kırışıklıklar
 • Alındaki çizgiler
 • Sivilce ve yara izleri
 • Yanak ve elmacık kemiği dolgunlaştırmak için.

gibi fiziksel sorunlar dolgu yardımıyla giderilir. Kullanılan maddenin özelliğine ve yapılan bölgeye göre dolgu uygulaması 6-18 ay devam eder. 10-15 dakika süren dolgu tedavisinde rahatsız edecek bir seviyede ağrı oluşmaz. Duruma ve gerekliliklere göre uyuşturucu krem kullanılabilir ya da lokal anestezi yapılabilir. İşlem sona erdikten sonra nadiren alerjik reaksiyonlar ve morarmalar oluşabilir.

Dolgu Çeşitleri

Dolgu tedavisinde kallojen, hyaluronik asit, hidroksiapatit, yağ dokusu, hidrofilik polisilamit gibi maddeler kullanılır. Bunlardan biri hyaluronik asittir. Hyalunorik asit, vücut tarafından üretilen, dokulara esneklik ve yumuşaklık katan, su tutma özelliği olan bir maddedir. Vücudun nemli olmasını sağlayan hyalunorik asit, vücut dışında üretilerek cilde enjekte edilir ve 6-24 ay içerisinde vücuttan atılır.

Diğer bir dolgu malzemesi de vücut yağıdır. Uygulama yapılacak kişinin karın ve bel bölgesinden cerrahi yöntemlerle alınan yağlar yüz bölgesinde kullanılır.

Kıvamına göre dolgular, ince ve kalın olarak sınıflandırılır. Uygulama yapılacak bölgeye göre ince ya da kalın dolgu seçilir. İnce dolgular, oldukça ince olan çizgilerin yok edilmesinde kullanılırken kalın dolgular yüzdeki çukurların doldurulması, çenenin öne doğru uzatılması ve el üzerindeki doku kayıplarının giderilmesi için kullanılır.

Kıvamına göre dolgular, ince ve kalın olarak sınıflandırılır. Uygulama yapılacak bölgeye göre ince ya da kalın dolgu seçilir.

Dolgu Tedavisinin Yan Etkileri Var mıdır?

Hyaluronik asitin bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır. Cildin hassasiyetine göre enjeksiyon yapılan bölgede hafif kızarıklık, şişlik ya da morluklar olabilir. Bütün bunlar uygulamadan sonra kullanılan buz torbaları ile giderilir.

Dolgunun Kalıcılık Süresi

Ömür boyu kalan dolgu yoktur; dolgu, en azla 2 ya da 4 yıl kalır.

Kimlere Dolgu Yapılmaz?

Dolgu, bazı durumlarda yapılmaz:

 • Bağışıklık sistemi baskılanması
 • Hamilelik ve emzirme
 • Dolgu bölgesinde uçuk, sivilce ya da aktif enfeksiyon durumu olanlarda

Dolgu Estetiği Ankara

Ankara Çankaya’daki Herion Polikliniği uzman kadrosu ve deneyimli doktorlarıyla sizlere yardımcı olmak ve tedavi sürecinize beraber karar vermekten mutluluk duyar. Merak ettiğiniz tüm konular ve randevu kaydı için bizleri arayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
Menü